Our Story

Be Informed. Be Smart. Be Sure.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aenean feugiat dictum lacus, ut hendrerit mi pulvinar vel. Fusce id nibh at neque eleifend tristique at sit amet libero. In aliquam in nisl nec sollicitudin. Sed consectetur volutpat sem vitae facilisis. Fusce tristique, magna ornare facilisis sagittis, tortor mi auctor libero, non pharetra sem ex eu felis. Aenean egestas ut purus nec vehicula. Morbi eu nisi erat. Nam mattis id lectus sit amet mattis. Suspendisse eget tristique neque

Working Hours

Monday - Friday 09:00AM-17:00PM
Saturday - Sunday CLOSED

Latest News

    No posts were found.

Witamy na naszej stronie

kontakt@noema.pl

534 907 920

Top

Cenzurowanie tekstu przez rozmywanie – czy to dobry pomysł?

Lorem ipsum dolor sit amet, nec in adipiscing purus luctus, urna pellentesque fringilla vel

Cenzurowanie tekstu przez rozmywanie – czy to dobry pomysł?

Jeśli masz potrzebę “zamazać” jakiś fragment tekstu lub grafiki, nie używaj rozmazywania. Jest to metoda, którą w niektórych sytuacjach uda się “cofnąć”, oprócz tego odczytanie chociażby urywka oryginalnie zamazanej zawartości, może pozwolić domyślić się innych jego części, których być może nie dało się “odmazać”.

W celu „odmazania” tekstu możemy skorzystać np. z narzędzia Smart Deblur.

Narzędzie to dostępne jest w wersji darmowej dla systemów z rodziny Windows oraz przez Wine pod Linuksa. Aplikacja ta jest dosyć prosta w użyciu i raczej intuicyjna. Program ten pozwala na szybkie i łatwe odczytanie większości z zamazanego tekstu, który zostałby „zakryty” na obrazku np. przy pomocy prostego rozmycia Gaussa. Jeśli uda nam się odczytać fragment danych osobowych, to z dużym prawdopodobieństwem rozszyfrujemy dalszą jego część, co spowoduje że będzie mieli się o co martwić. A przecież nie po to zamazujemy tekst, aby ktokolwiek ustalać jego zawartość chociaż w niewielkim stopniu.

Po krótkiej analizie jak łatwo uzyskać przynajmniej część zamazanej grafiki, dochodzimy do wniosku, że treści które mają być ocenzurowane, należy zaczerniać przy pomocy bloków lub przesłaniać używając elementów graficznych, które w sposób całkowity, a przez to skuteczny zasłonią pierwotny fragment.

Należy pamiętać również, że nawet nieznaczna przeróbka grafiki, jeśli jej oryginalna wersja znalazła się już w internecie, jest raczej zupełnie bezskuteczna, jest tak gdyż algorytmy analizy obrazów, przykładowo te z wyszukiwarki TinEye, potrafią zlokalizować grafiki zbliżone do wyszukiwanej, a co za tym idzie i jej pierwowzór, o ile został on upubliczniony.

Dodatkową wskazówką do „odszyfrowania” zawartości obrazka jest informacja zawarta w metadanych pliku, która znajduje się we wszystkich grafikach. Ponadto, jedną z informacji w metadanych może być miniatura oryginalnego kadru. W ten sposób, pomimo edycji grafiki w programu do obróbki graficznej (zamazaniu blokiem jednobarwnego koloru) ktoś mógłby uzyskać zawartość grafiki , która wcześniej się pod nim kryła.

Michał Kołodziejczyk
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.